A James Webb űrtávcső ismételten megdönthette saját rekordját, amennyiben a tudósok helyesen értelmezték az adatokat, és ez az úttörő űreszköz talán bepillantást nyert a világegyetem legkorábbi galaxisaiba. Az öt potenciális galaxisjelölt olyan távol helyezkedik el, hogy a legmesszebb lévőt úgy látjuk, ahogy az mindössze 200 millió évvel az ősrobbanás után létezett. Ezen galaxisok fénye körülbelül 13,6 milliárd éve utazik a Föld felé.
A megfigyeléseket a James Webb űrtávcső GLIMPSE (Galactic Legacy Infrared Midplane Survey Extraordinaire) projektjének keretében végezték. A tudósok szerint ezek lehetnek a legkorábban létező galaxisok, amelyek a világegyetem kialakulásának jelenlegi modelljei szerint létezhettek. Ezek az új galaxisok hivatalos nevet kapnak, amint megerősítik létezésüket, vélhetően a "GLIMPSE" előtaggal, utalva a felfedezéshez vezető kutatásra.
A galaxisok között található legkorábbi megerősített, a JADES-GS-z14-0, amelynek vöröseltolódása z = 14,2. Az öt új lehetőséges galaxis vöröseltolódása azonban z = 16 és z = 18 között van. Ez arra utal, hogy ezek az objektumok rendkívül nagy sűrűséggel jelennek meg már az univerzum korai szakaszában, ami meghaladja a korábbi várakozásokat.
A galaxisok észleléséhez szükséges megfigyelések lehetővé váltak az Abell S1063 galaxishalmaz révén, amely gravitációs lencseként szolgált, kihasználva az Einstein által megjósolt gravitációs lencsehatást. Ez az eljárás segít a távoli galaxisok fényének felbontásában, amelyek egyébként túl halványak lennének a megfigyeléshez.
A felfedezés ellenére nehézséget jelent, hogy részletesen azonosíthassák ezen galaxisok jellemzőit, mivel még így is túl halványak ahhoz, hogy a James Webb űrtávcsővel megfelelően tanulmányozzák őket. A kutatók szerint a jövőbeni megfigyelések újabb izgalmas eredményeket hozhatnak, bár az észlelésük akár 450 órát is igénybe vehet, ami jelenleg nem áll rendelkezésre.