Az Török Köztársaság Kulturális és Idegenforgalmi Minisztériuma jelentette, hogy az Orduban található Szent Konstantin és Heléna kolostor templomában egy in-situ padlómozaikra bukkantak. A 2021-ben azonosított kolostor temploma a Bizánci korszakból származik, és Szent Konstantinnak és Szent Helénának lett szentelve. A templom és a sírok a Régi Polemonion városának fontos részei.
A Fatsa kerületben található területen eredetileg Polemoniumnak hívták, amikor I. Polemon király (Mark Antony által kinevezett római klienskirály) alatt állt, majd Kr. u. 62-ben Nero császár idején római provinciává vált.
Dr. Seçkin Evcim egyetemi docens és az Ordu Múzeum Igazgatóság tudományos felügyeletével végzett ásatások során megtalált lelet Ordu tartományban az első in-situ padlómozaik. A Bizánci korszakban a geometriai és növényi motívumok széles körben elterjedtek voltak, és a feltárt mozaikon is ezek a stílusformák jelennek meg. A rhombusz minták és a hajlított akantusz levelek gyümölcsmotívumokkal és állatfigurákkal kombinálva a természetet ábrázolják.
Mehmet Nuri Ersoy kulturális és idegenforgalmi miniszter közösségi média bejegyzésében hangsúlyozta, hogy ez a padlómozaik az első ilyen jellegű lelet Ordu tartományban, és köszönetet mondott a projektben résztvevő kutatási osztálynak és ásatási csapatnak.
A mozaik stílusa és formája alapján az 5. és 6. századra datálható.