A Space Trash Signs projekt űrszemét "csillagképeket" hoz létre a probléma kiemelésére

Megjelenés: 2024.05.22.

Az űrszemét problémájának súlyosbodására hívja fel a figyelmet egy új projekt, amely defunkt műholdakból és régi rakétaalkatrészekből készült "csillagképeket" hozott létre. Az úgynevezett Space Trash Signs projekt a Privateer űrfennmaradási vállalat, a német Moby Digg dizájnügynökség, Frank Gräfe képzőművész és a Serviceplan Innovation kommunikációs ügynökség együttműködése révén jött létre. Az űrszemét csillagképeit dedikált weboldalon, csillagfigyelő alkalmazásokban és planetáriumokban is meg lehet tekinteni.

A projekt célja, hogy felhívja a figyelmet az űrszemét növekvő problémájára az ENSZ Békés Felhasználású Világűrbizottságának júniusi ülése előtt, amely az űr rendben tartásához szükséges intézkedéseket tárgyalja. A csillagképeket valós űrszemét nyomkövetési adatok alapján hozták létre, azonban ezek mindössze egy rövid pillanatig léteztek, mivel az űrszemét több mint 27 000 kilométer per órás sebességgel kering a Föld körül.

A projekt képviselője szerint minden csillagkép egyes csomópontjára kattintva információkat kaphatunk az adott űrszemét objektumról, beleértve annak mérettartományát, nevét és az eltávolítás költségét. A projekt bizonyos csillagképei kiemelik az űrszemét problémájának legpusztítóbb következményeit, például a Bermudánál 2023 januárjában észlelt Törött Iránytű csillagkép rámutat arra, hogy a szemetek által okozott károk milyen hatást gyakorolhatnak a globális helymeghatározó és navigációs műholdakra.

Összességében a projekthez tíz csillagkép tartozik, amelyek az űrszemét problémájának különböző aspektusait szimbolizálják. Jelenleg több mint 160 millió darab ember által készített űrszemét kering a Föld körül, ami a Kessler-szindróma nevű jelenség kialakulásához vezethet, amely egy megállíthatatlan ütközési láncreakciót eredményezhet az űrben.

Alt text

[Eredeti cikk fordítása]

[Eredeti cikk]

Feeds