A Tejút csillagkorongja váratlanul öreg

Megjelenés: 2024.08.01.

A Tejút vékony csillagkorongja körülbelül 13 milliárd évvel ezelőtt alakult ki, amely 4-5 milliárd évvel korábbra tehető, mint ahogyan azt korábban gondolták. Ezt az bizonyítja, hogy a galaxis ezen részén meglepően sok nagyon öreg csillag található. A felfedezés új megvilágításba helyezi a galaxisok korai fejlődését, és segíthet megérteni, miért talál a James Webb teleszkóp több koronggalaxist a korai univerzumban, mint amire számítottak.

A Nap és a Tejút csillagainak mintegy 85%-a a vékony korongban helyezkedik el. A vékony korong csillagai és spirálkarjai korábban úgy vélték, hogy körülbelül 8-10 milliárd évvel ezelőtt jöttek létre. Azonban újabb tanulmányok kimutatták, hogy számos nagyon öreg, fémekben szegény csillag található a vékony korong külső pályáin.

Ez azt jelenti, hogy a vékony korong már 13 milliárd évvel ezelőtt kialakult. További vizsgálatok azt bizonyítják, hogy ezek a csillagok a kezdetektől jelen voltak a vékony korongban, nem utólag kerültek oda.

A Tejút korai csillagkorongjának felfedezése hatással van a galaxisfejlődésről alkotott általános elképzelésekre is. A korai galaktikus korongok eddig kivételnek számítottak, de a James Webb teleszkóp által észlelt korai koronggalaxisok aránya 40-60% között van. Ezt a felfedezést jelenleg is vizsgálják kozmológiai szimulációk segítségével.

Forrás: Leibniz-Institut für Astrophysik Potsdam

Alt text

[Eredeti cikk fordítása]

[Eredeti cikk]

Feeds