A Webb teleszkóp lenyűgöző képe a hatalmas szuper csillaghalmazról a mély űrben

Megjelenés: 2024.11.15.

A James Webb Űrteleszkóp (JWST) egy lenyűgöző képet készített a Westerlund 1 hatalmas szuper csillaghalmazról, amely a Tejútrendszerünk mélyén található az Ara csillagképben, mintegy 12,000 fényév távolságra. Ez az óriási égi gyár az univerzum lenyűgöző erejét hirdeti, amellyel példátlan méretű csillagóriásokat hoz létre.

A Westerlund 1 nem egy átlagos csillaghalmaz; sokkal nagyobb és fényesebb, mint a hasonló égi struktúrák. Míg a tipikus csillaghalmazok tömege körülbelül 10,000-szerese a Nap tömegének, addig a Westerlund 1 lenyűgöző 50,000-100,000 naptömeggel bír.

Ez az égi kolosszus több száz hatalmas csillagot rejt magában, amelyek némelyike 2000-szer nagyobb a Napunknál. Ha ezek a csillagóriások helyet foglalnának a naprendszerünkben, égő sugaraik elérnék a Szaturnusz pályáját. A csillagok fényessége szintén elképesztő, egyenként akár 1 milliószor fényesebbek is lehetnek a Napnál.

A James Webb Űrteleszkóp úttörő képe, amely a Westerlund 1 csillaghalmazról készült, bemutatja az eszköz páratlan képességeit. Míg az optikai teleszkópok, mint a Hubble, nehézségekbe ütköznek a vastag csillagközi gáz- és porfelhők áthatolásában, addig a JWST infravörös kamerája (NIRCam) képes áttekinteni a kozmikus törmelékeken, felfedve a halmaz valódi pompáját.

A Westerlund 1 azzal, hogy hasonlít a Tejútra formálódásának korai éveiben, egyedülálló betekintést nyújt galaxisunk történetébe és evolúciójába. A fiatal kora – 3.5-5 millió év – ellenére a jövője viharos. Az elkövetkező 40 millió évben a Westerlund 1 több mint 1500 szupernóvának lehet majd tanúja. Ezek a kataklizmikus csillagrobbanások hatalmas mennyiségű energiát és nehéz elemeket szabadítanak fel a környező űrbe, kiemelve a csillaghalmazok dinamikus természetét és fontos szerepüket a kozmikus evolúcióban.

image

[Eredeti cikk fordítása]

[Eredeti cikk]

Feeds