Az Arizonai Egyetem által irányított Nagy Binokuláris Teleszkóp (LBT) az Arizonai Mount Grahamen korábban nem látott felbontású képeket készített a Jupiter vulkanikus holdjáról, Ióról. Az új magas kontrasztú optikai képalkotó eszköznek, a SHARK-VIS-nek és a teleszkóp adaptív optikai rendszerének köszönhetően a képek minimálisra csökkentik a légköri turbulencia okozta elmosódást.
A "Geophysical Research Letters" szaklapban publikálandó képek akár 80 kilométeres felszíni részleteket is képesek megmutatni, ami eddig csak a Jupiterhez küldött űrszondákkal volt lehetséges. Ezek a felvételek segítségével a kutatók egy jelentős felszínátalakító eseményt azonosítottak a Pele nevű vulkán körül, ahol az Io vulkanikus aktivitása jóval nagyobb, mint a Földön.
Io, amely kissé nagyobb, mint a Föld holdja, a Jupiter legbelső Galilei-holdja, és folyamatos gravitációs "húzóerőben" van a Jupiterrel, az Europával és a Ganymedesszel. Ez az állandó gravitációs nyomás frikciós hőt generál Io belsejében, ami folyamatos vulkáni aktivitást okoz.
Az új képek és megfigyelések reményt adnak a tudósoknak, hogy jobban megértsék a hő által hajtott anyagmozgásokat Io felszíne alatt, valamint a hold belső szerkezetét. Az ilyen típusú kutatások hozzájárulhatnak a Naprendszer más vulkanikus világainak, sőt esetleg más csillagrendszerek exoplanétáinak megértéséhez is.
A SHARK-VIS műszer tudományos vezetője, Simone Antoniucci szerint az eszköz éles látása különösen alkalmas a Naprendszer sok objektumának megfigyelésére, beleértve az óriásbolygók holdjait és az aszteroidákat is.