Csillagászok először mérték meg, hogy milyen sebességgel mozog a Sötét Anyag a kozmoszban, és meglepő eredményeket kaptak. A két ütköző galaxishalmazból származó adatok azt mutatják, hogy a láthatatlan sötét anyag lényegesen gyorsabban mozog, mint a forró, intergalaktikus gáz. Ezen halmazok és a Sötét Anyag körülbelül 3.000 kilométer per másodperces relatív sebességgel, mintegy az egy százalékával haladnak egymás felé.
A Sötét Anyag szinte az egész kozmoszt betölti, azonban még mindig alig tudunk róla valamit. Nem csupán az összetétele és eloszlása ismeretlen, hanem az is, hogy képes-e kölcsönhatásba lépni saját magával. Csillagászok számára az egyik legmegfelelőbb objektum nagy galaxishalmazok tanulmányozása, amelyek kb. 80-90 százalékban Sötét Anyagból állnak.
Emily Silich és csapata a California Institute of Technology munkatársai első ízben tudták mérni a Sötét Anyag sebességét és összehasonlítani a látható anyag (forró, világító gázok) sebességével. A vizsgálati objektum a MACS J0018.5+1626 kollidáló galaxishalmazok voltak, amelyek néhány milliárd fényév távolságra helyezkednek el. Az ilyen jelenségeknél a Sötét Anyag gyorsabbnak bizonyult a forró gázoknál, hasonlóan ahhoz, ahogy a homok továbbhalad egy teherautó ütközésekor.
A kutatás eredménye rávilágít arra, hogy a Sötét Anyag kölcsönhatása minimális a környezetével, mivel csak gravitációs hatások érvényesülnek rá, míg a forró, ionizált gázokat és normál anyagot az elektromágneses erők is befolyásolják, ami lassítja őket a galaxishalmaz-ütközések során.
Ez a felfedezés új utakat nyithat meg a Sötét Anyag tanulmányozására galaxishalmazokban.