Készülj fel egy dupla meteorhullásra!
A Déli Delta Aquaridák meteorraj csúcspontja július végén lesz. Idén ez egybeesik egy másik, kisebb meteorrajjal, az Alfa Capricornidákkal.
A Delta Aquaridák minden évben megfigyelhetők Észak-Amerika késő nyarán. Idén a csúcspont kedden kora reggel lesz, amikor várhatóan 15-20 meteort láthatunk óránként az északi félgömb sötét egén. A déli féltekén még jobb látási viszonyokra számíthatunk. Az esemény augusztus 21-ig tart az Amerikai Meteor Társaság szerint.
Ugyanebben az időszakban az Alfa Capricornidák meteorraj is aktivitást mutat, amely óránként körülbelül öt meteort eredményez, és augusztus 15-ig tart.
A legtöbb meteorraj üstökösök törmelékéből származik. A Delta Aquaridák forrása vélhetően a 96P/Machholz üstökös, míg az Alfa Capricornidák a 169P/NEAT üstökösből származnak. Amikor az űrből származó sziklák belépnek a Föld légkörébe, a légellenállás nagyon felforrósítja őket, ami miatt a körülöttük lévő levegő világít, és rövid ideig tüzes csóvát hagy maga után - ebből adódik a "hullócsillag" jelenség.
Ezek a meteorrajok nem nagy mennyiségben jelentkeznek, de az Alfa Capricornidák gyakran nagyon fényes meteort produkálnak, ahogy azt Don Pollacco, a Warwick Egyetem csillagásza is megjegyezte.
A meteorrajok leginkább éjfél és hajnal előtt láthatók. Ahhoz, hogy jól láthassuk őket, sötét égre van szükség, távol a városi fényektől. A legfényesebbnek felhőtlen éjszakákon és fogyó hold idején tűnnek, főleg amikor a hold csak 30%-ban látható, ahogy most a Delta Aquaridák esetében is.
A következő jelentős meteorraj a Perseidák lesznek, amely augusztus közepén éri el csúcspontját.