NASA új megközelítést jelentett be a Mars Mintavétel-programja kapcsán, amely keretében két különböző leszállási architektúrát fog felmérni, ezzel ösztönözve az innovációt és költséghatékony megoldásokat. A cél a Marsról gyűjtött kőzet és üledékminták sikeres hazahozatala, hogy azok hozzájárulhassanak az univerzum rejtélyeinek megértéséhez, és segíthessenek megválaszolni azt a kérdést, hogy létezett-e élet valaha a Vörös Bolygón.
A program során két leszállási lehetőséget vizsgálnak: az egyik korábban kipróbált módszereken – például a „sky crane” rendszer – alapul, míg a másik új kereskedelmi technológiákat alkalmazna. Mindkét verzióhoz tartozik egy Mars Felszálló Jármű is, amely radioizotópos energiaforrással működik.
A mintagyűjtő konténer a Perseverance marsjáró által gyűjtött 30 minta tárolására szolgál majd, és az Európai Űrügynökség (ESA) tervei szerint egy visszatérő pályára állított rendszer fogja begyűjteni a mintákat a Mars körüli pályáról, hogy azokat a Földre szállítsák. A teljes projekt várható megerősítése és kialakítása 2026 második felére tehető.