A népszerű média gyakran említi az aszteroidabányászatot lenyűgöző számokkal. Azonban mennyire reálisak ezek az értékelések? Egy nemrégiben megjelent tanulmány a világegyetem fémkincseinek valós értékét vizsgálja. A kutatás két kategóriába sorolja az aszteroida fémeket: azokat, amelyek érdemesek lennének visszaküldeni a Földre, és azokat, amelyeket nem. A Földre visszahozni való fémek közé tartoznak a platina-csoport fémek (PGM-ek), amelyek drágák és hasznosak számos modern technológiában.
Bár az aszteroidákból származó fémek űrbeli alkalmazása nem hozná vissza azokat a költségeket, amelyek a Földről való felbocsátásukkal járnának, ezek az anyagok hasznosak lehetnek űrbeli szerkezetek, például űrállomások vagy napelem-rendszerek építéséhez. Azonban a "tiszta fém" aszteroidák létezése, mint amilyennek a Psyche-t feltételezték, valószínűleg nem más, mint fikció. A valóságban az aszteroidákban fellelhető ércmennyiségek meglehetősen jelentősek lehetnek.
A kutatás különösen nagy koncentrációjú PGMs jelenlétét tárt fel az L-típusú aszteroidákban, amelyek vöröses színűek, és ezek a koncentrációk sokkal magasabbak lehetnek, mint ami a Földön található. Ezeket azonban nehéz kinyerni a mikron méretük miatt. Az ilyen fémeket tehát az űrben történő felhasználásra is érdemes előkészíteni, de ehhez megfelelő energiabázis kiépítése szükséges, ami maga is anyagot igényel. Az Astroforge és hasonló cégek tevékenysége hosszú távon új kihívásokat és lehetőségeket kínál ezen a területen.